امروزه با گرم شدن کره زمین و البته گرم تر شدن فصل تابستان وجود کولر در همه محیط ها ضروری به نظر می رسد.

 موقعیت جغرافیایی ایران و آب و هوای گرم کشور ما نیز به ویژه کولر را در رده وسایل ضروری برای تامین رفاه خانواده قرار داده است.


برای خرید یک کولر مناسب باید به نکات مختلفی توجه کرد. یکی از مهمترین این نکات که خصوصاٌ پس از گران تر شدن هزینه انرژی و اجرای طرح هدفمندی یارانه ها  توجه مشتریان را بسیار به خود جلب نموده است، میزان مصرف انرژی کولر است. البته باید توجه داشت که بسیاری از شرکتها از این حساسیت سوء استفاده نموده و با درج اطلاعات غیر صحیح و ساختگی، میزان مصرف انرژی کولرهای خود را در سطحی بهینه اعلام داشته و نسبت به فریب مشتریان اقدام می نمایند. بنابراین برخورداری و کسب اطلاعات کافی و معتبر در هنگام خرید کولر، از اهمیت به سزایی برخوردار است. کولرها در دو نوع اصلی آبی و گازی وجود دارند.


در کولر آبی، آب توسط یک الکتروپمپ به قسمت  بالای پوشالها هدایت شده و سپس بر روی پوشالها می‌ریزد و آنها را خیس نگه می‌دارد. سپس یک الکترو فن هوا را از روی پوشالهای مرطوب عبور داده به طرف کانال کولر هدایت می‌کند. عبور هوا از روی پوشالهای مرطوب موجب تبخیر آب پوشالها شده و آب برای تبخیر شدن گرمای هوا را جذب کرده در نتیجه موجب خنک شدن هوا می‌شود. در حقیقت کولر آبی با تبخیر آب یا به عبارت دیگر با تغییر حالت آب از مایع به بخار، سرمایش ایجاد می کند. کولر آبی در انواع پشت بامی، بالکنی، متحرک و مینی کولر وجود دارد.

 

برخی ویژگی های کولر آبی:
دورهای قابل تنظیم به صورت کم، متوسط و زیاد

نمایشگر ال سی دی: برای نشان دادن دمای محیط

تایمر: جهت تنظیم زمان روشن و یا خاموش شدن کولر


حالت اقتصادی (economy): در  لحظه  اول روشن شدن کولر، خنکی بیشتری ایجاد کرده اما به مرور از میزان آن می کاهد.
نشانگر تعویض پوشال: زمانی که کولر نیاز به تعویض پوشال داشته باشد، آن را به صورت علامت اخطار نشان می دهد.
سیستم خاموش کن اتوماتیک: در صورتیکه چندین ساعت متوالی هیچ گونه فرمانی به کولر داده نشود کولر به صورت خودکار (اتوماتیک) خاموش می شود (جهت اطمینان از حضور افراد در منزل).

سیستم Soft Start: با استفاده از این سیستم راه اندازی و خاموش شدن کولر بدون سر و صدا بوده و از ایجاد شوک های ناگهانی جلوگیری می شود.

 

کاهش مصرف برق کولر آبی
ظرفیت کولر آبی باید متناسب با فضای مورد استفاده و شرایط آب و هوایی محل (از نظر دما و رطوبت) انتخاب شود. کولرهای بزرگ تر تنها سبب اتلاف انرژی می شوند.


چنانچه کانال های کولر آبی خارج از ساختمان قرار دارند حتماٌ باید با استفاده از عایق کاری توسط پشم شیشه یا عایق دیگری از هدر رفتن سرما در اثر تابش مستقیم خورشید به کانال ها جلوگیری شود. در این مورد تعبیه حتی یک سایبان ساده بر روی کانال های کولر هم مؤثر است.


هرچه مسیر کانال کشی کولر آبی پر پیچ و خم یا طولانی باشد افت فشار هوا در مسیر کانال ها بیشتر شده و جبران آن نیز به انرژی بیشتری نیاز دارد لذا باید کوتاه ترین مسیر کانال کشی در نظر گرفته شود.


حتی الامکان هرساله پوشال های کولر آبی باید عوض شوند. تمیز کردن کولر و رفع اشکالات آن کارکرد کولر را بهبود می بخشد و از هدر رفتن سرما نیز می کاهد.


حداقل 10-5 دقیه قبل از روشن کردن دستگاه کولر آب خود پمپ آب آن را روشن نمایید.

در فصل زمستان هرگز نباید کولر آبی را با پوشش برزنتی یا نایلونی بپوشانید، زیرا در این حالت هوای گرم داخل منزل باعث پوسیدگی بدنه کولر می شود. برای جلوگیری از خروج هوای گرم دریچه های کولر را از داخل اتاق مسدود نمایید.


چنانچه امکان پذیر باشد باید از سیستم سرمایش موضعی استفاده گردد. به این معنی که تنها به اتاق هایی از ساختمان هوای خنک رسانده شود که از آن ها استفاده می شود. به این منظور می توان دریچه های وروری هوا به سایر اتاق ها را بست. با این عمل به اتاق های دیگر خنکی بیشتری می رسد و از طرفی باعث صرفه جویی در هزینه برق کولر نیز خواهد شد.
با نصب سیستم های زمانی می توان کولر را در نیمه های شب که هوا رو به خنکی می رود از مدار خارج کرد.راهنمای خرید کولرهای آبی-How To Buy Water Coolers-بررسی و تشخصی کولرهای آبی خوب-تابستان و کولر آبی-استفاده بهینه از کولرهای آبی